پنج‌شنبه 9 آذر 1396 @ 00:49

نگذاشتیم تورم به ۳۰-۴۰ درصد برسد/مشکل بانک ها فقط برجام نیست

حسن روحانیرئیس جمهور با بیان اینکه هنر ما این بود که نگذاشتیم تورم به ۴۰-۵۰ درصد برسد، گفت: مشکلات بانکها فقط مربوط به برجام نیست مبارزه با پولشویی و تروریسم هم هست لذا شفاف سازی کار بانک ها هدف ماست.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفتگوی تلویزیونی از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم به مردم گزارش داد.
  

رئیس جمهور در ابتدای این گفتگو با اشاره به حادثه زلزله غرب کشور، گفت: امیدواریم مردم و مسئولان کمک کنند تا زلزله زدگان از این شرایط سخت عبور کنند.

وی با بیان اینکه کمک به مردم کار سختی است گفت: این زلزله بسیار شدید بود مردم خیلی کمک کردند. حدود ۲۷۰۰نفر از زیر آوار نجات پیدا کردند و ۷هزار مصدوم به بیمارستان ها انتقال پیدا کردند.
رییس جمهور گفت: روز دوم که به کرمانشاه سفر کردم روحیه مردم خوب بود خواسته های مردم به حق بود پزشکان و پرستاران کرمانشاه در ۴۸ساعت اول ۱۵۵۰عمل جراحی انجام دادند. وزارت کشور ستاد بحران و هلال احمر به خوبی عمل کردند.

وی با بیان اینکه این بار نسبت به حوادث دیگر کمک رسانی از طرف مردم و دولت به مردم آسیب دیده بیشتر بود، افزود: مردم نقص دولت را بر طرف کردند نیروهای مسلح هم به کمک آمدند.

عملکرد ۱۰۰ روزه دولت کتاب شد

رئیس جمهور با بیان اینکه مجموعه خدمات ۱۰۰ روزه در سایت دولت بارگزاری شده و در یک جلد کتاب گردآوری شده است، گفت: در بودجه امسال شاهد تحول مثبتی خواهیم بود و آن را در مجلس اعلام خواهیم کرد.

روحانی اظهار داشت: کمک رسانی این بار از طرف مردم و دولت خیلی بهتر بود و ساماندهی بیشتری شده بود. در واقع مردم نقص دولت را به خوبی جبران کردند. نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه و بسیج خیلی کمک کردند. ما از مراحل اولیه عبور کردیم و در مرحله اسکان موقت قرار داریم.

وی ادامه داد: اگر مردم بخواهند جایی را اجاره کنند دولت اجاره را پرداخت می کند اگر کانکس مورد نیاز باشد به سرعت ساخته می شود. هر جایی نیاز به کاری بوده در حال انجام است.

روحانی تأکید کرد: برای اولین بار همه بودجه لازم که لازم است که دولت پرداخت کند بلافاصله در هیئت وزیران تصویب شد و ۵۰ درصد وجوه تصویبی در اختیار همه ارگان هایی قرار گرفته که کمک رسانی می کنند.

رئیس جمهور ضمن تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه و تشکر از مردم از همه دست اندرکاران تشکر و سپاسگذاری کرد.

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود با تبریک سالروز ولادت پیامبر اکرم و آغاز ولایت حضرت ولی عصر(عج) در مورد اقدامات دولت برای حل مشکل اشتغال گفت: دولت دو هدف اساسی را در بخش اقتصاد مدنظر قرار داده است. اول ریشه کن کردن فقر مطلق در طول مدت دولت دوازدهم که قدم های اولیه ای برای این هدف در شش ماهه اول سال برداشته شده است، همچنین ایجاد عدالت، کاهش نابرابری ها بین دهک های پائین جامعه و دهک های بالا. هدف دوم ایجاد رونق اقتصادی است. این دو هدف اصلی ما در بخش اقتصاد خواهد بود.
مستمری اقشار آسیب پذیر ۵ برابر افزایش می یابد

وی یادآور شد: در ایام انتخابات به مردم وعده دادم که تا پایان دولت دوازدهم فقر مطلق را ریشه کن خواهیم کرد. در سال ۹۶ مستمری اقشار آسیب پذیر که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد بودند به بیش از  ۳ برابر افزایش یافت و تا پایان ۱۲ ادامه می یابد و مستمری به ۵ برابر افزایش می یابد.

رئیس جمهورتصریح کرد: طراحی خواهیم کرد که همه افرادی که از حداقل استانداردهای زندگی برخوردار هستند ثبت نام شوند  تا از آنها حمایت صورت گیرد.

روحانی در خصوص رونق اقتصادی خاطرنشان کرد: برای رونق اقتصادی یکی از مسائل مهم اشتغال است، از سال ۸۵ تا ۹۲ اشتغال خالص ما صفر بوده است. از سال ۹۳ تحرک خوبی در زمینه اشتغال آغاز شده است. متوسط اشتغال خالص ما از پائیز ۹۳ تا تابستان ۹۶ سالانه به طور متوسط ۶۸۵ هزار بوده است که این رقم نسبت به بیکاری موجود و نیروی فعالی که وارد بازار کار می شود کم است.

باید اشتغال را به بالای ۹۰۰ هزار نفر برسانیم

وی افزود: تلاش می کنیم تا رقم اشتغال را به بالای ۹۰۰ هزار نفر برسانیم. در حال حاضر آمار اشتغال ما در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته بالای ۷۰۰ هزار نفر است اما در عین حال ما عقب هستیم و هنوز بیکاران فراوانی وجود دارد. در این صد روزه نسبت به متوسط سه سال گذشته، رشد قابل توجهی داشته ایم.

روحانی با بیان اینکه از طریق طرح های مختلف در صدد افزایش نرخ اشتغال هستیم تأکید کرد: یکی از مسئولیت ها و اهداف وزرای اقتصادی افزایش اشتغال است، فضای مجازی، صنعت، خدمات و کشاورزی از فرصت های افزایش نرخ اشتغال هستند. طبق گزارش وزارت ارتباطات در شش ماهه اول امسال بیش از ۵۰ هزار نفر در شرکت های مختلف مشغول به کار شده اند.

۲۰ هزار نفر در طرح کارورزی مشغول به کارآموزی شده اند

رئیس جمهور اظهار داشت: طرح تکاپو، کارورزی، در فاصله ۱۰۰ روزه عملیاتی و اجرایی شده است. ۱۲۰ هزار نفر در طرح کارورزی ثبت نام کرده اند و ۲۰ هزار نفر مشغول به کارآموزی شده اند. هدف ما این است که اشتغال را به رقمی برسانیم که مجموعه بیکاری را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری از ۱۲.۷ در سال جاری به ۱۱.۷ کاهش یافته است گفت: با نسخه مطلوب فاصله داریم و برای چهار سال آینده برنامه ریزی کرده و قدم های ویژه ای در صد روز اول برداشته ایم.

روحانی در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای از بین بردن فقر مطلق از منابع ناشی از هدفمندی یارانه ها استفاده می کند یا منابع دیگری مد نظر دارد، به تاکید دولت برای ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال اشاره کرد و گفت: در اوایل دولت یازدهم ۵ هزار میلیارد تومان به کمیته امداد کمک کردیم تا بخشی از افراد تحت پوشش را از راه خود اشتغالی خارج کند.

امسال درآمدهای دولت نسبت به سال قبل افزایش یافته است

وی گفت: این کمک ها بر این مبنا است که تولید درآمد بیشتر معضل فقر را جبران کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال درآمدهای دولت نسبت به سال قبل افزایش یافته است، گفت: در عین حال چون مخارج دولت نیز افزایش یافته باید این فعالیت ها را افزایش دهیم.

مبنای کار دولت افزایش یارانه نقدی نیست

روحانی در همین رابطه تاکید کرد: مبنای کار ما این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهیم؛ البته یارانه ها را به صورت غیرنقدی در بخش هایی افزایش داده ایم.

وی گفت: به عنوان مثال در بخش کشاورزی طی ۴ سال اخیر پول خرید تضمینی گندم را به ۲ برابر رسانده ایم که نوعی کمک به کشاورزان است؛ در زمینه روستاها هم داریم تلاش می کنیم تا در مناطق روستایی یک تحول مثبت ایجاد شود.

رئیس جمهور در همین رابطه به ارائه و تصویب لایحه دولت به مجلس برای استفاده ۱.۵ میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی و معادل آن از منابع بانکی برای اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به تصویب این لایحه، آئین نامه اجرایی آن نیز تصویب شده و هم اکنون در آستانه اجراست.

روحانی تاکید کرد: کمک دولت به معنای اینکه پول بدهیم جز برای افراد نیازمند و معلول از طریق مستمری و افزایش دریافتی آنها، دنبال نمی شود.
ادامه مطلب در 
https://www.mehrnews.com/news/4157368/%D9%86%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85-%D8%A8%D9%87-%DB%B3%DB%B0-%DB%B4%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%AF-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7-%D9%81%D9%82%D8%B7-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.