چهارشنبه 22 دی 1395 @ 22:30

سفر به گورستان طراحی وب سایت - طراحی سایت در کرج

سفر به گورستان  وب سایت

برای اینکه تصویری از حجم واقعی اطلاعات در فضای سایبر داشته باشید بهتر است بدانید سرویس های جست و جوگر اینترنتی تنها بخش کوچکی از محتوای اینترنتی را در خود جای داده اند . به گفته اشمیت مدیر عامل گوگل ، حجم واقعی اینترنت هم اکنون 5 میلیون ترابایت رسیده است . به گفته وی حجم اینترنت در حالی به این میزان رسیده که گوگل که هم اکنون به عنوان بهترین موتور جست و جو گر به شمار می رود تنها 170 ترابایت از این مقدار را ایندکس کرده است یا به اصطلاح به آن دسترسی دارد . گوگل هیمن 170 ترابایت را طی مدت 7 سال ایندکس کرده است و به گفته اشمیت ، اگر بخواهید تمام 5 میلیون ترابایت اطلاعات را در گوگل  ایندکس کنید به زمانی در حدود 300 سال نیاز دارید . هر ترابایت 1024 گیگابایت است .


  

 


طراحی سایت در کرج

 


وب مرده یا cobweb site وبی است که مدت هاست به روز نشده است . برخی دیگر از مصادیق وب مرده را می توان این چنین فهرست کرد :

وب سایت هایی که تنها با فناوری های دایل آب باز می شوند و در صورت استفاده از نسل دوم تکنولوژی های اتصال به اینترنت پر سرعت دچار مشکل خواهند شد مرده محسوب می شوند .

وب سایت هایی که دارای پیوند به وب سایت ها و یا وب لاگهای مرده و غیرفعال هستند .

وب سایت هایی که آدرس دامنه آنها تغییر کرده و در موتور های جستجوگر شناخته نمی شوند .

سایت هایی که شاید کاربران اندکی داشته باشند اما بروز رسانی ندارند و تنها در یک شبکه اینترنت وجود دارند  تا محصولات یک شرکت را معرفی کنند .

وب سایت افرادی که صاحبان آنها واقعا مرده اند و دیگر بروز رسانی نمی شوند .

وب سایت هایی که به دلیل فراموش کردن یا سرقت شدن نام کاربری یا کلمه عبورآن ، امکان دستیابی توسط مدیر آنها وجود ندارد .

فروم ها یا تالارهای گفت و گویی که سال هاست بحث و تبادل نظری در آنها صورت نمی گیرد .

صفحات وبی که هیچ سندی پیوند ، نداشته و مستند نیستند و توسط موتورهای جست و جو شناخته نمی شوند .

نسل اول وب به دلیل آمدن نسل دوم وب از دیدگاه بسیاری از ناظران اینترنت وب مرده محسوب می شوند . امروزه سمبل نسل وب 2 ، وب سایت هایی شبیه یوتیوب ، فیس بوک ، توئیتر و مای اسپیس هستند و تکنولوژی هایی مانند RSS ، پادکست، وب لاگ و آژاکس . در عوض وب مرده نسلی از وب است که هنوز خاصیت بیل بوردی یا تابلو اعلانات یک طرفه خود را حفظ کرده و بر آن اصرار می ورزد . به گزارش سایت CRN حدود دو سوم از وب لاگ هایی که توسط یک رصدکننده وب بررسی شده اند طی 2 ماه اخیر به روزرسانی نشده اند بنابراین ، این دسته از وبلاگ ها را می توان در زمره وبلاگ های مرده تلقی کرد .

گوگل نقش دوگانه در احیای وب سایت های مرده ایفا می کند . بخش عمده ای از وب سایت هایی که گوگل در نتایج خود نشان می دهد وب سایت هایی هستند که گاهی از 5 سال پیش تاکنون به روز نشده و محتوایی ثابت داشته اند . با این حال به عنوان وب سایت های پر محتوا به بازدیدکنندگان معرفی شده اند .

ظاهر کردن وب مرده

همیشه وب سایت های مرده فاقد اهمیت نیستند برعکس برخی اوقات حتی وب سایت های مرده نیز می توانند اطلاعات ذی قیمتی به مخاطبان ارائه کنند . شاید به همین دلیل گوگل و دیگر موتورهای جستجو محتوای وب سایت های مرده را در سرورهای خود ذخیره کرده و از آنها برای ارائه اطلاعات و راهنمایی به جست وجوکنندگان استفاده می کنند . نحوه ظهور وب سایت های مرده در گوگل بدین صورت است که در صورت باز نشدن یک صفحه وب شما آن را از نسخه ذخیره شده در cashe گوگل بازیابی خواهید کرد .

گاهی به دلایل تاریخی ، فنی یا حقوقی لازم است که نسخه قدیمی یک صفحه وب مورد بازدید قرار گیرد . ممکن است حتی مدیر یا صاحب اصلی اینگونه وب سایتها نیز نسخه قدیمی آن را نداشته باشند . در این صورت هم می توان از آرشیو جست و جوگرها بهره برد . یکی از روش های ظاهر کردن وب مرده استفاده از تکنولوژی مرسوم به wayback machine است . در وب سایت http://web.archive.org/collections/web.html شما می توانید آدرس اینترنتی یک وب سایت را درج کنید این وب سایت صفحات کامل تمام وب سایت های دنیا را از سال 1996 تاکنون در خود ذخیره کرده است . بانک اطلاعاتی این وب سایت دارای 100 ترابایت اطلاعات ( حدود 120 هزار گیگابایت ) بوده و بیش از 10 میلیون صفحه وبی را در خود  ذخیره کرده است .

در هنگام جستجوی صفحات وب مرده ، در این سایت می توانید هر تاریخی را از 1996 تاکنون انتخاب کرده و وب مرده مورد نظر را ظاهر کنید . از سوی دیگر وب سایت http://www.archive.org به عنوان یک مرجع کامل از ذخیره سازی و طبقه بندی محتواب وب سایت ها از سال 1996 چنین اقدامی را انجام می دهد . این وب سایت وابسته به آرشیو ملی اینترنت آمریکا در سان فرانسیسکو است که وظیفه آن ارائه خدمات آرشیوی به محققان ، مورخان و دانشگاهیان در زمینه مطبوعات مختلف است . این مرکز حدود 2 پتابایت اطلاعات در خود ذخیره کرده و هر ماه 20 ترابایت اطلاعات جدید به مخزن اطلاعاتی اش اضافه می شود . این آرشیو روی 86 سرور رایانه ای قرار داشته و از سیستم عامل لینوکس بهره می گیرد . امکان جست و جو در آن بر اساس آدرس وب سایت یا نام وب سایت است . با این حال اطلاعات وبی قبل از سال 1996 در هیچ آرشیوی نگهداری نمی شود و می توان وب سایتهای مربوط به فاصله سال های 1991 یعنی تاریخ ابداع وب  توسط تیم برنررزلی تا 1996 را حقیقتا وب مرده و فراموش شده تلقی کرد .

از وب نامرئی تا وب مرده

مفهوم وب نامرئی با وب مرده بسیار متفاوت است . ممکن است یک وب سایت به دلایل مختلف قابل بازدید برای عموم نباشد . این به معنای مرده بودن آن وب سایت نیست بلکه امکان دارد دسترسی به  محتوای آن برای کاربران محدود شده باشد .

وب نامرئی بخشی از شبکه جهان گستر وب است که عمدتا شامل منابع اطلاعاتی غیرمتنی و پویاست که به هر دلیل به طور موقت یا دائم خارج از حوزه جست و جوی بازیابی موتورهای کاوش قرار دارند و بازیابی اطلاعات موجود در آن  از طریق استفاده مستقیم از

http://www.sunic.ir/articles-menu/web-design/350-cemetery-travel-website-design

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.