چهارشنبه 22 دی 1395 @ 22:28

موارد مهندسی در طراحی سایت

وب سایت  از زمانی که به دنیا آمده خیلی چیزها را عوض کرده‌است.‌ از آن جمله می‌توان به تغییراتی که در سیستم‌های اطلاعاتی و معماری سیستم‌ها به‌وجود آمده، چگونگی طراحی سیستم‌ها و ارتباط آن‌ها با کاربران اشاره کرد. اگر بخواهیم دلیل این تغییرات را بررسی کنیم  می‌توانیم به تعداد کاربران و نیازهای گروهی آن‌ها نگاهی بیاندازیم که مشخص‌کننده پیچیدگی‌هایی خواهد بود که نیازهای آن‌ها خواهد داشت.
مهندسی وب و مهندسی نرم‌افزار بسیار شبیه به هم است. هر دو اجزایی مانند آنالیز سیستم، طراحی مدل، استانداردها، مدل پروسه، آزمایش و طراحی معماری و... را دارند و به صورت کلی تنها قابلیت‌های وب و اینترنتی هستند که این دو رشته را از هم متمایز می‌کند.
  
طراحی سایت در کرج ، شرکت طراحی سایت در کرج ، طراحی سایت , طراحی وب سایت در کرج , شرکت برنامه نویسی , شرکت نرم افزاری , شرکت تولید نرم افزار در کرج , طراحی سایت در کرج ،

یک برنامه تحت وب اغلب مشخصات برنامه های تحت ویندوز را خواهد داشت. همچنین باید قابلیت‌هایی مانند پشتیبانی از پروتکل‌های اینترنتی و استانداردهای تحت وب را داشته‌باشد. در این نوشته به تفاوت‌هایی که مهندسی وب را از نرم افزار متمایز می‌کند، اشاره شده‌است. برای این کار فقط کافی است مشخصات برنامه‌های تحت وب، نحوه طراحی وآزمایش و ارزیابی  آن را با مهندسی نرم افزار مقایسه کنیم.
برنامه‌های تحت وب
برنامه‌های تحت وب در همه کامپیوترها قابل اجرا هستند و نیازی نیست که برنامه‌ای روی دستگاه کلاینت نصب شود (البته در برخی از برنامه‌های پیچیده به نصب Active Xهای خاصی نیاز است).‌‌این برنامه‌ها برای استفاده گروه بزرگ‌تری از کاربران درست شده‌اند و در واقع دارای خصوصیاتی هستند که برنامه‌های دیگر غیر وبی اغلب آن‌ها را ندارند. از جمله خصوصیات این برنامه ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
-  برنامه‌های تحت وب اطلاعات را برای همه کاربران به اشتراک می‌گذارند.
- می‌توان با استفاده از آن برنامه ها اطلاعات را دانلود کرد.
- کاربران برنامه‌های تحت وب مشخص نیستند و گروه بزرگی از کاربران در سنین و شرایط مختلف از برنامه‌های تحت وب استفاده می‌کنند.
- برنامه‌های تحت وب برای گرفتن اطلاعات کاربران از فرم استفاده می‌کنند.
- برنامه‌های تحت وب معمولاً برنامه‌هایی هستند که به صورت سرویس‌دهنده عمل می‌کنند.
- این برنامه‌ها می‌توانند به صورت پورتال درآیند.
- از اطلاعات با گوناگونی بالا استفاده می‌کنند.
فاکتورهای کیفیت

فاکتورهایی که برای کیفیت  برنامه های تحت وب باید در نظر گرفت، در حقیقت تمامی فاکتورهایی است که باید در  Quality Assurance تمامی نرم افزارها رعایت شود؛ مانند Reliability ،Testability ،Integrity و Maintainability  علاوه بر چندین فاکتور مهم که باید در برنامه های تحت وب باشند مانند Usability ،Functionality و Accessibility که بسیار مهم هستند و فقدان هر یک از این فاکتورها مشکلاتی را در برنامه تحت وب به وجود می‌آورند.
مدل تولید برنامه‌های تحت وب
تاکنون روش‌های متفاوتی برای طراحی سیستم‌های تحت وب به وجود آمده‌است، اما به نظر می‌رسد استفاده ترکیبی از چندین مدل زیر می‌تواند راه حل مناسبی باشد:
- مدل ‌ RAD  برای طراحی زیر سیستم‌ها و کامپوننت‌های برنامه‌ها
-مدل Prototype برای پیدا کردن نیازهای کاربران‌
- مدل Incremental برای ارتقاء نرم افزار
- مدل Spiral برای تولید نرم افزار

اگر چه برنامه‌های تحت وب با استفاده از مدل‌های بالا می‌توانند طراحی شوند، اما مدل‌های دیگری نیز برای طراحی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مدل طراحی Content ،Navigation و طراحی  واسط کاربر اشاره کرد.  به صورت کلی می توان ایجاد برنامه های تحت وب را در سه مرحله انجام داد:
نخستین مرحله،‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تهیه RDD (سرنام‌ Requirement Definition and Description) است که روش تهیه آن در پرسش‌های زیر نهفته است:
- دلیل نیاز به برنامه تحت وب چیست ؟
- کاربران برنامه چه کسانی هستند؟
- هدف تولید برنامه چیست ؟
- در برنامه چه اطلاعاتی و از کجا استفاده می‌شود و طریقه ارتباط این اطلاعات با برنامه چگونه است؟
مرحله دوم، تحلیل اطلاعات RDD است که متن SRS را که نیازهای کاربران و سیستم را به صورت کامل مشخص کرده است به وجود می‌آورد.
مرحله سوم نیز فرآیند طراحی است که در دو مرحله به نام‌های طراحی Content و ساختار برنامه انجام می‌پذیرد.
آزمایش برنامه‌های تحت وب
اصولآزمایش برنامه‌های تحت وب بسیار شبیه به برنامه های غیر وب دیگر است، با این تفاوت که از آن جایی که گروه بزرگ‌تری از کاربران با برنامه‌های تحت وب کار می‌کنند و شما نمی‌توانید هیچ وقت کاربر خود را ببینید و او‌‌ را‌ در مورد چگونگی استفاده از سیستم راهنمایی کنید، باید در آزمایش این سیستم‌ها دقت بیشتری شود. قسمت‌هایی که باید حتماً در آزمایش برنامه‌های تحت وب بررسی شود، عبارتند از: متن صفحات یا Content، ارتباطات بین صفحات یا Navigationها، ‌صفحات وب و آزمایش زمان بارگذاری صفحات.     
نتیجه‌:
در حقیقت، برنامه‌های تحت وب از آنجا که در وب و محیط برون سازمانی استفاده می‌شوند دارای پیچیدگی‌هایی هستند. این موضوع که استفاده از برنامه‌های تحت وب در سال‌های اخیر بسیار زیاد بوده است و تقریباً تمامی شرکت‌هایی که می‌خواهند سرویسی را به مشتریان خود ارائه کنند از برنامه های تحت وب استفاده می‌کنند، لزوم استفاده از مهندسی وب را در ایجاد این برنامه ها بر ما آشکار می کند.
مهندسی وب یا اینترنت رشته‌ای جدید در صنعت کامپیوتر است که از حدود پنج سال پیش به صورت رشته‌ای حتی مجزا از مهندسی نرم‌افزار درآمده و در دانشگاه‌های معتبر IT دریس می‌شود.
 
منبع : مجله شبکه
http://www.sunic.ir/articles-menu/web-design/348-cases-in-design-engineering
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.